Wapń jest niezwykle istotny nie tylko dla dzieci. Na każdym etapie życia ten pierwiastek odgrywa ogromną rolę w prawidłowej mineralizacji kości. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się z wiekiem, a jego niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje. Szczególną uwagę na dietę powinny zwrócić osoby eliminujące lub ograniczające nabiał, który jestem głównym źródłem wapnia. Mamy wiele alternatywnych np. roślinnych źródeł wapnia jednak należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak słabsza biodostępność. Skorzystaj z planu od dietetyka aby dobrze zbilansować poziom wapnia w swojej diecie.
Więcej informacji o diecie
Dieta na mocne kości
Jeśli zależy Ci na wzmacnianiu układu kostnego – zgłoś się do nas. Dietetycy Projektu Zdrowie przygotują jadłospis, dzięki któremu Twoje kości będą mocniejsze, a ryzyko ich złamanie stanie się o wiele mniejsze. Dieta na mocne kości jest zalecana dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, osobom starszym oraz dorosłym po trzydziestym roku życia, jako profilaktyka osteoporozy. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zrzeszotnienie kości, integralną częścią leczenia będzie odpowiednio przygotowana dieta. Przy osteoporozie szczególnie ważne jest spożywanie produktów bogatych w wapń, białko i witaminę D. W naszym Centrum otrzymasz indywidualny plan żywienia, który pomoże Ci w walce z chorobą.
Osteoporoza – choroba cywilizacyjna
W Unii Europejskiej co trzydzieści sekund dochodzi do złamania kości, którego przyczyną jest osteoporoza. Światowa Organizacja Zdrowia uznała to schorzenie za chorobę cywilizacyjną. Osteoporoza nazywana także zrzeszotnieniem kości to przewlekła choroba powodująca odwapnianie, zmniejszenie gęstości i masy kości. Stają się one lekkie, porowate, kruche i mniej wytrzymałe na uszkodzenia, w efekcie łatwo można je złamać. W wielu przypadkach osteoporoza pozostaje niezdiagnozowana. Dopiero widoczne złamanie kości w wyniku niewielkiego urazu, który nie powinien doprowadzić do poważnych uszkodzeń, powoduje przypuszczenie, że pacjent może cierpieć na tę przypadłość.
Czynniki ryzyka
Czynnikami, które mogą powodować osteoporozę, są uwarunkowania genetyczne. Ryzyko zachorowania jest znacznie większe, jeśli w rodzinie są osoby cierpiące na tę dolegliwość. Znacznie częściej, szczególnie w młodszym wieku, na zrzeszotnienie kości zapadają kobiety. Zmiany hormonalne podczas menopauzy mogą przyśpieszyć proces odwapniania kości. Osłabienie tkanki kostnej jest naturalnym procesem fizjologiczny. W organizmie wraz z wiekiem stopniowo zanika aktywność enzymów odpowiedzialnych za metabolizm witaminy D. A bez cholekalcyferolu niemożliwe jest prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu oraz mineralizacja kości. Na zrzeszotnienie chorują przede wszystkim osoby starsze. Jednak proces spadku masy kości może zacząć się już po trzydziestym roku życia. Osteoporozę mogą wywoływać choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit oraz stawów. Niekorzystny wpływ na tkankę kostną mają także niektóre leki między innymi sterydy, preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, leki przeciwpadaczkowe, czy środki uspokajające. Szkodliwy wpływ na tkankę kostną ma także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wstąpienia zrzeszotnienia kości jest dieta. Osteoporoza nazywana jest chorobą dietozależną.
Osteoporoza – choroba dietozależna
Dieta na osteoporozę ma ogromny wpływ. Zrzeszotnienie kości to choroba dietozależna co oznacza, że do powstania tego schorzenia może doprowadzić nieodpowiedni jadłospis. Proces osłabiania tkanki kostnej może zostać znacząco przyśpieszony przez niewłaściwy sposób odżywiania
Żywienie w osteoporozie
Najczęstsze błędy w odżywianiu, które prowadzą do osteoporozy to spożywanie pokarmów ubogich w wapń oraz niezdrowe nawyki. Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zrzeszotnienia kości? Co jeść przy osteoporozie, aby ograniczyć ubytki w tkance kostnej? Chcąc zminimalizować ryzyko zachorowania na zrzeszotnienie, należy rzucić palenie. Zawarty w dymie papierosowym kadm niszczy kości. Osoby, którym zależy na mocnym układzie kostnym, powinny wyeliminować ze swoje diety kawę, herbatę, napoje energetyczne czy colę. Zawarta w nich kofeina utrudnia bowiem wchłanianie wapnia. Także spożywanie dużych ilości alkoholu ma niekorzystny wpływ na tkankę kostną. Żywienie w osteoporozie to eliminacja niezdrowych nawyków oraz spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D. Wapń jest niezwykle istotny nie tylko dla dzieci. Na każdym etapie życia ten pierwiastek odgrywa ogromną rolę w prawidłowej mineralizacji kości. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się z wiekiem, a jego niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje. Głównym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne. Dlatego szczególną uwagę na swój jadłospis powinny zwrócić osoby eliminujące lub ograniczające nabiał. Mamy wiele alternatywnych np. roślinnych źródeł wapnia, jednak należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak słabsza biodostępność. Skorzystaj z planu od dietetyka, aby dobrze zbilansować poziom wapnia w swojej diecie. Witamina D jest syntezowana w naszym organizmie pod wpływem słońca. Mimo to większość Polaków cierpi na niedobory cholekalcyferolu. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej liczby dni słonecznych w ciągu roku oraz krótkich dni jesienią, zimą i wiosną. Przez większą część roku Polacy po wyjściu z pracy nie mają już okazji, aby się opalić. Dlatego dieta w osteoporozie powinna składać się z produktów zawierających witaminę D takich jak: jaja, morskie ryby czy tran.
Leczenie osteoporozy
Leczenie osteoporozy obok środków farmakologicznych wymaga także zmiany trybu życia, rezygnacji z używek oraz odpowiedniego sposobu odżywiania. Dieta przy osteoporozie ma kluczowe znaczenie dla zahamowania rozwoju choroby.
Nie tylko dla osób z osteoporozą
Cierpisz na zrzeszotnienie kości, ale masz nietolerancję laktozy lub po prostu nie lubisz nabiału? Nie musisz katować się produktami mlecznymi – przygotujemy dla Ciebie dietę opartą na innych źródłach wapnia. Twoje menu będzie zawierało także potrawy, dzięki którym uzupełnisz niedobory witaminy D. Otrzymasz od nas dietę dostosowaną do Twojego wieku, zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, trybu życia, stanu zdrowia i upodobań. Nie tylko osoby cierpiące na osteoporozę mogą i powinny rozważyć stosowanie diety na mocne kości. Zachęcamy do skorzystania z wiedzy naszych specjalistów, ponieważ odpowiednio skomponowany jadłospis to działanie profilaktyczne, dzięki któremu uchronisz się przed zrzeszotnieniem kości. Twoje dziecko jest w okresie intensywnego wzrostu? Oznacza to, że potrzebuje dużej ilości wapnia i witaminy D. Niedobór tych składników w czasie dzieciństwa może spowodować krzywicę oraz skutkować słabymi i łamliwymi kośćmi w dorosłym życiu. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka i skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla niego dietę, która nie tylko będzie dostosowana do jego wieku i potrzeb, ale także upodobań. Dzięki temu Twoja pociecha będzie zajadać ze smakiem przygotowane przez Ciebie potrawy. A Ty będziesz mieć pewność, że rośnie zdrowo i buduje wytrzymałe kości.