Aktywność fizyczna jest niezwykle istotnym elementem prozdrowotnego stylu życia. Znacząco zmniejsza ryzyko powstawania chorób, jest czynnikiem determinującym prawidłową masę ciała, wygląd i dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że aby była skuteczna i satysfakcjonująca, jej niezmiernie ważną częścią jest odpowiednia dieta. Jest to kluczowe nawet w przypadku rekreacyjnego uprawiania sportu. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być uzależniona od rodzaju aktywności, częstotliwości treningów, intensywności wysiłku, jak również pory ćwiczeń.
Więcej informacji o diecie
Dieta dla aktywnych – czy warto się na nią zdecydować?
Właściwa, należycie zbilansowana i indywidualnie dobrana dieta ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także dla sprawności układu mięśniowego i nerwowego. Powinny pamiętać o tym wszystkie osoby, które regularnie uprawiają różnego rodzaju sporty – zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Prawidłowe nawyki żywieniowe będą niezwykle ważnym elementem rozwoju każdej osoby aktywnej fizycznie, jak i czynnikiem wpływającym w dużej mierze na możliwość uzyskania satysfakcjonujących osiągnięć. Jeśli więc chcemy uprawiać sport, a przy tym odpowiednio zatroszczyć się o swoje zdrowie i samopoczucie, dieta dla aktywnych jest zdecydowanie dla nas. Z pewnością będzie ona świetną inwestycją w nasz rozwój, dającą nie tylko wiele satysfakcji z osiągania wyznaczonego celu, ale i wspaniałych chwil z pysznymi i zdrowymi posiłkami.
Dieta dla sportowców – od czego zależy plan żywieniowy?
Warto wiedzieć, że dieta dla sportowców powinna być zawsze opracowywana indywidualnie i w oparciu o aktualne badania, a także z uwzględnieniem płci, wieku, fazy (początkujący lub zaawansowany) oraz aktualnego natężenia treningów. Dietetyk sportowców musi wziąć również pod uwagę specyfikę uprawianej dyscypliny. Warto bowiem pamiętać, że profesjonalnie ułożony jadłospis dla osoby ćwiczącej na siłowni będzie znacznie różnił się od tego opracowanego dla piłkarza czy biegacza. Między innymi z tych względów nie warto sięgać po gotowe diety, które można znaleźć w internecie. Stosując się do nich bez konsultacji z dietetykiem i bez wykonania podstawowych badań można nie tylko oddalić od siebie upragniony cel, jakim może być utrata wagi, przyrost masy mięśniowej czy poprawa kondycji, a wręcz pogorszyć stan swojego zdrowia oraz samopoczucia. Dieta dla aktywnych będzie miała jeszcze większą rolę w przypadku sportowców, którzy zmagają się z określonymi chorobami, a nie chcą przez to rezygnować z ulubionej aktywności fizycznej.
Najważniejsze produkty, na których opiera się dieta dla aktywnych
Istnieje kilka zasad zdrowego żywienia, które nabierają szczególnej wagi w przypadku miłośników różnych sportów. Wykorzystując je w planowaniu i przygotowaniu posiłków z pewnością zmienimy je w bardziej zdrowe, pełnowartościowe i smaczne dania. Co ważne, dostarczymy również organizmowi składników, których niezwykle potrzebuje w przypadku zwiększonej i regularnej aktywności fizycznej. Tak więc dieta dla sportowców z pewnością będzie bogata w większe ilości węglowodanów oraz białka. Warto wiedzieć, że węglowodany spalane są w trakcie treningu, a po jego zakończeniu zużywane podczas regeneracji włókien mięśniowych. Dobrze jest sięgać w swojej diecie po zdrowe źródła węglowodanów, szczególnie, jeśli uprawiamy aktywność fizyczną. Będą nimi kasze, ciemny makaron, ryż brązowy, a także pieczywo razowe i płatki owsiane. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie spożywać ich bezpośrednio przed treningiem. Dieta dla aktywnych powinna być również bogata w białko, z którego zbudowane są wszystkie organy i tkanki w ciele człowieka. Warto pamiętać, że po intensywnym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na białko jest zdecydowanie większe, należy więc zadbać o jego odpowiednie ilości w swoim jadłospisie. Źródłem pełnowartościowego białka jest mięso i przetwory mięsne, ryby, mleko oraz jajka. Kluczowym składnikiem, na którym powinna opierać się dieta dla sportowców będą zdrowe tłuszcze, czyli oleje roślinne. Nie oznacza to jednak przygotowywania smażonych potraw, a jedynie zdrowego dodatku np. do sałatek. Z pewnością dadzą one energię do wykonywania aktywności fizycznej. Ostatnim elementem, który zdecydowanie powinna zawierać każda dieta dla sportowców, są witaminy i minerały, których cennym źródłem są warzywa oraz owoce.
Zasady zdrowego odżywiania się dla sportowców
Dobrze jest wiedzieć nie tylko co jeść, ale i w jaki sposób. Tak więc dieta dla aktywnych powinna opierać się na daniach lekkich, delikatnych i łatwostrawnych. Posiłki lepiej jest przygotowywać na parze, dusząc je lub gotując, ponieważ smażone jedzenie jest nie tylko ciężkostrawne, ale i niezdrowe. Ograniczenie spożywania produktów powodujących wzdymanie, takich jak fasola, soczewica, groch, kapusta, czosnek i cebula z pewnością wyjdzie nam na dobre. Warto także zrezygnować z ciężkich przypraw, do których w większych ilościach zaliczamy ocet, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, paprykę, gorczycę, curry, gałkę muszkatołową oraz musztardę. W trakcie wymagającego treningu organizm traci sporo wody i elektrolitów, co prowadzi do zmniejszenia jego sprawności i wydajności. Dlatego tak ważne jest prawidłowe i regularne nawadnianie – każdy z nas powinien o to zadbać, szczególnie, jeśli jest aktywny fizycznie. Ważne jest również to, co pijemy. Najwięcej korzyści przyniosą nam napoje izotoniczne lub zwykła woda – należy pić je przed, w trakcie oraz po treningu małymi łykami. Zadbamy wtedy o prawidłowe nawodnienie organizmu i wspomożemy prawidłową pracę serca.
Dieta dla sportowców a plan treningowy
Są dwie kluczowe zasady, jeśli mowa o zależności pomiędzy spożywaniem posiłków a aktywnością fizyczną. Po pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dla wszystkich. W przypadku sportowców jest ono jednak szczególnie istotne, ponieważ pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm przez cały dzień. Szczególnie nie można o nim zapominać, jeśli trening odbywa się rano, choć powinno zostać spożyte najpóźniej na 2 godziny przed aktywnością fizyczną. Po drugie bardzo ważna jest zasada, aby nie trenować zaraz po spożyciu posiłku – jeśli nie mieliśmy czasu na śniadanie czy kolację, możemy zastąpić je napojem z węglowodanami. W przypadku umiarkowanej aktywności wystarczy trzydziestominutowa przerwa, natomiast po bardziej wyczerpującym treningu dobrze jest już odczekać godzinę. Ten czas potrzebny jest do tego, żeby krew mogła odpłynąć z tkanki mięśniowej do układu pokarmowego.
W czym pomoże nam profesjonalny dietetyk sportowców?
Droga do sportowego sukcesu opiera się na trzech etapach: 1. Wyznaczenie celu 2. Opracowanie realnego planu działań (dieta i treningi) 3. Konsekwentna realizacja Dietetyk sportowców wykorzystując swoją profesjonalną wiedzę oraz doświadczenie, bazując na wyżej wspomnianych czynnikach, dobierze i opracuje najlepszą, indywidualną dietę i plan działania. Na każdym etapie zagwarantuje wsparcie merytoryczne, a czasem po prostu zmotywuje nas i przypomni, dlaczego zaczęliśmy. Wybierając dietetyka sportowego mamy pewność, że dieta będzie zdrowa, bezpieczna i skuteczna, stanowiąc ekscytujące przeżycie i przyjemność, a nie pełną wyrzeczeń katorgę. Rozumiemy potrzeby, wymagania i troski osób aktywnych fizycznie. Nasi eksperci od lat pomagają, wspierają i motywują w drodze do osiągnięcia wymarzonego celu przez sportowców. Zapraszamy do kontaktu.